بابا یکی بیاد این اسرائیلی‌های وحشی رو جمع کنه! این مردمی که شب و روز دارند بمب روی سرشون می‌ریزند هم خدا مثل من و شما انسان هستند! این که از لج حکومت چشممون رو به روی جنایت و کشتار ببندیم که نشد کار! داد و بیدادهای الکی تلویزیون رو باور نکنید. این مردم واقعا بی‌پناهند. مگه جمهوری اسلامی دلش به حال ملت خودش می‌سوزه که واسه اینا...!؟ 

اصلا دعوا از کجا شروع شد؟

 شاخه نظامی حماس یک سرباز اسرائیلی رو دزدید و درخواست مبادله اون رو با اسرای خودش کرد. همین بهانه شد تا اسرائیل دهن فلسطینی‌ها رو به شکل بی‌سابقه‌ای سرویس کنه. هنوز آتیش این ماجرا به‌پا بود که حزب ا... لبنان هم که یه چند سالی با اسرائیل در حالت آتش بس بود، حمله کرد به شمال اسرائیل و دو تا سرباز اسرائیلی رو اسیر کرد و این شد که علیرغم تصورشون این بار اسرائیل افتاد به جون لبنان و حالا داره انتقامش رو نه فقط از حزب ا... که از کل لبنان می‌گیره!

حالا این وسط نفع ماجرا واسه کیه؟ 

۱. همه وحشی‌ها و جنایتکاران دنیا
چون خیالشون راحت میشه که با این برخوردهای دوگانه ابرقدرتها، حقوق بشر و این جور چیزها کشکه، پس انجام هر غلطی مجازه ولی به شرط رسیدن به موقع حق و حساب ارباب‌ها

۲. اسرائیل
- مشروعیت و بقای  اسرائیل مثل هر حکومت ایدئولوژیک مزخرف دیگه فقط و فقط به واسطه وجود چیزی به نام دشمن امکان‌پذیره، پس چه چیزی بهتر از جنگ که مفهوم مجسم وجود دشمنه!؟ شما فکر می‌کنید اگه مسلمون و یهودی و هر کوفت و زهر مار دیگه با هم در صلح وصفا زندگی کنند دیگه فلسفه وجودی صهیونیسم و اسرائیل چه خواهدبود؟
- با وضع فعلی، امکان بی‌نظیری برای تضعیف حزب الله و دولت مرکزی لبنان که مورد حمایت دشمنان اسرائیل ( ایران و سوریه ) است فراهم شده تا اسرائیل به بهانه دفاع از امنیت خودش، هم زیرساخت های لبنان و خطوط دفاعی حزب ا... رو نابود کنه و هم مردم لبنان رو خسته‌تر کنه و بترسونه و محبوبیت حزب ا... رو به عنوان یک گروه ماجراجو که امنیت کشور رو در معرض تهدید قرار داده، پایین بیاره.
- دولت وقت اسرائیل الآن میتونه با سیاست مشت آهنین و چنگ و دندون نشون دادن به فلسطینی‌های بینوا و مردم لبنان، دهن مخالفین داخلیش رو ببنده. مخالفینی مثل حزب لیکود و تندروهای مذهبی که همیشه حزب حاکم فعلی و سلفش ( شارون ) رو در مورد رو دادن زیاد به فلسطینی‌ها و ... مورد انتقاد شدید قرار می‌دادند.

۳. حکومت ایران
- پرونده اتمی، تحت الشعاع قرار می‌گیره و فشار بر روی ایران که این روزها تیتر اول اخبار دنیاست کم میشه. سران حکومت خوشحالند چون حالا خط مقدم به چیزی حدود
۲۰۰۰ کیلومتر دورتر از مرزهای ایران منتقل شده.
- این موضوع به رشد احساسات ضد غربی در افکار عمومی جهان و علی‌الخصوص خاورمیانه به شدت کمک می‌کنه و همین، موضع طرف مقابل ایران رو پایین میاره. فقط کافیه که احمدی‌نژاد یکی دو تا از اون فتواهای فضاییش در مورد اسرائیل بده تا اعراب رسما به پیغمبری مبعوثش کنند!
- قیمت نفت هم که دیگه قصه خودشو داره و به برکت همین کشتار لبنان رسیده به 
۸۰ دلار.
- تبصره: البته طبق معمول و چون این‌طور ماجراجویی‌ها اصلا به ایران نیومده، منافع حاصل از این کارها هم بسیار موقتیه و خیلی زود تقه‌اش درمیاد!

۴. آمریکا
- با رشد بنیاد گرایی، آمریکا تا سال های سال خیالش از وجود سوژه برای حضور در منطقه و روشن کردن آتیش جنگ و درگیری و به تبع اون، موتور اقتصاد کشورش راحته.
- یک فرصت بی نظیر برای تقویت اسرائیل به عنوان لولوی خاورمیانه به دست اومده که باید نهایت استفاده رو ازش کرد.
- آخرش هم که از این آب گل آلود تمام ماهیها رو گرفت دوباره با میانجیگری و خوابوندن غائله، قدرتش رو به عنوان تنها حافظ نظم دنیا به رخ می‌کشه و به همه یادآوری می‌کنه که « بدون وجود تمدنی مثل ما، شما وحوش گوشت تن همدیگه رو هم خواهیدخورد! »

و ضرر ماجرا مال کیه؟ 

۱. فلسطین
- نابودی اقتصاد فشل حکومت خودگردان به اضافه کلی کشته و ویرانی و در نهایت غرور لگد مال شده یک ملت آواره که در دور باطل مبارزه سنگ با گلوله، روز به روز شکسته تر و جریحه دارتر میشه. 
- موضع فلسطینی‌ها به خاطر شکست مسلمی که در مبارزه مسلحانه می‌خورند به شدت میاد پایین و تلاشها برای استیفای حقوقشون که در این چند ساله در اثر تلاش‌های عرفات و... به جاهای خوبی رسیده‌بود نقش‌بر‌آب میشه. همون موضع صلحی که به حق فلسطین در دنیا رسمیت داد. مذاکرات این چند ساله، فلسطینی ها رو در کفه سنگین ترازو قرار داده بود و حتی باعث تقویت میانه روهای اسرائیل هم شده بود به‌طوری‌که از یک جلادی مثل شارون ( عامل کشتار صبرا و شتیلا )، طرفدار صلح ساخت. به نظر من این دستاورد کمی نیست.

۲. لبنان
بعد سال‌ها جنگ خارجی و داخلی، این بدبخت‌ها تازه خلاص شده بودند و می‌خواستند دوباره بیروت رو عروس خاور میانه بکنند ولی افسوس که امور جهان بر مدار اصلاح نمی گردد...

۳. ملت ايران
...

/ 7 نظر / 10 بازدید
شاهين

خب ... چريک ِ بزرگ راستش من از هر دو طرف بدم مياد ... چه اسراييل که شهر های مسکونی و تاسيسات برق و آب رو می زنه ، چه حماس که حيفا رو زير موشک می گيره ... هر دو به زباله دانی بپيوندند به نظر من ... ولی کلن اين عرب ها بی غيرت هستند ... وگرنه بعد از اينهمه سال اين اوضاع ِ فلسطين نبود ...

منتقد

جهت گيری رسانه های غربی را ديده ايد؟

somayeh

khoob tafsir mikoni! i

behnoud

سلام و درود بر چريک تنها . خوب ، با دقت و ساده تفسير کردی . اميدوارم روز آزادی خاور ميانه هم فرا رسد ! موفق ، پيروز و چريک باشی ...

جواد علوی

از نوشته شما میشد فهمید که شما خیلی سعی دارید طرفدار حق وحقوق باشید . تا چه اندازه اطلاعات شما دقیق است بماند. اما برادر چرا راه دور میروی؟ کمی هم از زندان اوین بنویس از اعدام ها شکنجه ها . تو شاید حالا به این رژیم وابسته ای و شیپور آن ها هستی اما کمی فکر کن شاید فرزندان تو چشم بسته نباشند وبرای حمایت از آزادی دست بکاری زنند که روانه زندان همین رژیم اسلامی شوند ویا خدای نکرده بدار آویخته شوند. کمی فکر کن

اين يارو که نوشته زندان اوين ديگه عجب خريه آخه گوريل حرفت درست اما احمق زندان افتادن ۴ نفر مهمه يا ويران شدن يک ملت. اين قدر هم رژيم رژيم نکن بدبخت

اين ها همش بخاطر ماست . ۲۷ ساله که اينطوريه اون هم بخاطر اينکه نمی خواهيم به آمريکا بديم. منظورم باجه !