اگه شما هم چهارشنبه توی دانشگاه تهران بودید و چند دستگی بچه های شرکت کننده در تجمع روز دانشجو رو می دیدید که به همدیگه لقب سازشکار و اخلالگر و نفوذی میدادند و همچنین بچه بسیجی هایی رو که اونا هم دانشجو بودند ولی بیرون تجمع ایستاده بودند و با لذت وافر از تریپ امنیتی و خفن خودشون با موبایل از بقیه عکس می گرفتند (عکسهایی که معمولا سر از جایی درمیاره که نباید!)، شاید بهتر میتونستید یک سری از رفتارهای به ظاهر عجیبی رو که توی این دو سه سال اخیر توی جامعه دیدیم و همچنین رفتارهای محافظه کارانه، خودبینانه و منفعت طلبانه شخصی خودمون رو تفسیر کنید.
اعتراض ترکها به چاپ کاریکاتوری در ایران، اعتراض لرها به چاپ کاریکاتوری در کیهان، شورش کردهای کردستان و اعراب خوزستان و کلا گسترده تر شدن مرزهای توهین، اعتراضهای مکرر مردم به نابودی ارزشها توسط یک عده دیگه از همین مردم، وابسته و « از خودشون» دونستن فعالان سیاسی و معترضین، فحش دادن روشنفکران و گروههای طرفدار آزادی و تحول به هم، عشق ورزیدن و رای دادن به کسی که دیگران رو دزد خطاب می کنه، گرایش به رسانه های خبری خارجی، پخش فیلمهای زندگی خصوصی مردم توسط خود مردم، خلاف کردن با این توجیه که همه می کنند ما چرا نکنیم، نگرانی از گرفتن 50 تومن کرایه اضافی توسط راننده تاکسی و ...
متلاشی کردن اعتماد اجتماعی، چه حربه کثیف و در عین حال موثریه برای راحت حکومت کردن! حربه ای که نقطه اتکایی نداره جز روحیه ریاکار، ترسو و نگران از فردای ایرانی.
واقعا چیکار کردند و چیکار کردیم که اینقدر به هم بی اعتماد شدیم؟ خیالمون راحت باشه که توی همچین اجتماع از هم پاشیده ای نه تنها دموکراسی بلکه هیچ خانواده و حتی رفاقت سالم و اخلاقی هم شکل نخواهد گرفت و این یعنی آغاز انحطاط اخلاقی و فروپاشی اجتماعی. وای از اون روز...
تازه دارم معنی حرف آرتمیس رو می فهمم که از قول یک استادی نقل میکرد: « جنبش اصلاحی رو از فاز سیاسی  بیارید بیرون و به جای اون بی دلیل به همدیگه هدیه بدین، یک شاخه گل و حتی یک لیوان آب...»

/ 7 نظر / 14 بازدید
پانته آ

خیلی خیلی خیلي خوب نوشتی... حرف خیلی وقت بود نه؟

Artemis

haji xeili shakiam.in kari ke ina 4 shanbe kardan.... jedan bachehaie daneshgah tehran xeili tatilan,baade en sal tahkim umad barname gozasht unam barname be in xubi baad shod arseie kal kale moftazah o bacheguneie chapa o democrasi xahha!axe adam chi bege??!!!

بابک

آقای چريک دمت گرم. يک ماهی ميشد داشتم به اين موضوع فکر ميکردم. خوب کدهايی بهم دادی. فکرم رو مرتب کردی. ممنون. فکر کنم ۱۰ - ۲۰ بار ديگه اين مطلبت رو بخونم.

حمید

این ریا و تظاهر رو از اولین روزهای تحصیل یادمون دادند توی مدرسه

انوشه

سلام. مرسی که سر زدی. دانشگاه کلا مزخرفيه. در مجموع فقط يک چيز داره که از پلی تکنيک بهت باشه، الودگی صوتی و هوای کمتر

http://www.persiancultures.com/

- Photo: Iranian student's Protests, December 2006 تصاویر تظاهرات آذر 85 دانشجویان ایرانی http://www.persiancultures.com/news/student_of_iran/protest_december2006/protest_iranian_students_2006_1.htm -