يک سال گذشت...

sahabi.jpg


سالشمار زندگی دکتر سحابی

۱۲۸۴- تولد در يك خانواده بسيار مذهبي در تهران.
۱۳۱۰- اخذ ليسانس رشته علوم طبيعي در ايران.
۱۳۱۱- قبولي در آزمون اعزام دانشجويان به خارج از كشور و ثبت نام در رشته گياه‌شناسي، حيوان شناسي و منابع زيرزميني دانشگاه ليل فرانسه. سحابي تا اين زمان به تدريس در دبيرستانهاي تهران اشتغال داشت و همچنين ازدواج كرده و صاحب فرزندي به نام عزت‌ا... شده‌بود. او در همين سال طي سفري كه به ايران داشت با مهندس مهدي بازرگان آشنا شده و تمايلات نيرومند مذهبي، موجبات نزديكتر شدن آنان را فراهم مي‌آورد.
۱۳۱۵- دريافت دكترا در علوم و بازگشت به ايران.
۱۳۱۷ - آغاز به تدريس زمين شناسي در دانشسراي عالي ( دانشگاه تهران ) با درجه دانشياري.
۱۳۲۰- اخراج رضاشاه از ايران توسط متفقين.
۱۳۲۱- آشنايي مهندس بازرگان و مهندس سحابي با آيت‌ا... سيد محمود طالقاني در كانون اسلام. از اين پس، اين سه تن بطور منظم در جلسات انجمن اسلامي تازه تاسيس دانشگاه تهران به ايراد سخنراني مي‌پردازند. ايشان فعاليتهاي خويش را مبارزات فكري و فلسفي براي معرفي اسلام به عنوان يك ايدئولوژي نيرومند در مقابل ايدئولوژيهاي رايج آن دوره مانند كمونيسم مي‌دانستند و سعي در ارائه چهره‌اي موجه ( از لحاظ علمي ) از اسلام و آشتي علم و دين داشتند.
۱۳۲۵- رياست دوماهه اداره فرهنگ تهران. سحابي در اين ايام به فكر تاسيس مدارس مذهبي مي‌افتد و دانشسراي تعليمات ديني را افتتاح مي‌كند.
۱۳۳۲- در پي كودتاي ٢٨ مرداد ١٣٣٢، جمعي از نيروهاي ملي و مذهبي، نهضت مقاومت ملي را براي مقابله با دولت كودتا تشكيل دادند و دكتر سحابي در نهضت، مسووليت كميته فرهنگيان و دانشگاهيان را به عهده گرفت.
۱۳۳۳- دكتر سحابي و ۱۱ تن ديگر از استادان دانشگاه تهران، بواسطه نامه سرگشاده‌ اعتراض ‌آميزي كه پس از امضاي قرارداد نفتي كنسرسيوم منتشر كرده بودند، از دانشگاه اخراج شدند و اين اخراج ٧ ماه طول كشيد.
۱۳۳۴- انتشار بيانيه نهضت مقاومت ملي با عنوان در مقابل اين توطئه بيدار باشيم، عليه دولت كودتا كه به دستگيري بسياري از فعالان وسران نهضت، از جمله دكتر سحابي انجاميد.
۱۳۳۷- افتتاح مدرسه كمال به همت دكتر سحابي. به اذعان ساواك و آن‌گونه كه در گزارشات محرمانه آن سازمان آمده، اين دبيرستان همراه با كانون اسلامي مهندسين و مسجد هدايت كه توسط دو همرزم ديگر سحابي يعني طالقاني و بازرگان اداره مي‌شدند، به عنوان كانون تشنجات و اقدامات عليه امنيت كشور شناخته مي‌شدند.
۱۳۴۰- آيت‌ا... طالقاني، مهندس بازرگان و دكتر سحابي، در پي بروز اختلافاتي با جبهه ملي، نهضت آزادي ايران را مبتني بر چهار اصل ايراني بودن، مسلمان بودن، مصدقي بودن و التزام به قانون اساسي تاسيس كردند.
۱۳۴۱- با انتشار بيانيه نهضت آزادي عليه انقلاب سفيد، بسياري از اعضا دستگير شدند.
۱۳۴۲- طي محاكماتي كه ٩ ماه بطول انجاميد، طالقاني و بازرگان به ده سال و سحابي به ٤ سال زندان محكوم شدند. اين ماجرا وهمچنين قيام ١٥ خرداد ١٣٤٢ نظريه برخورد قهرآميز با حكومت، به جاي برخورد قانوني را قوت بخشيد كه در نهايت منجر به انشعاب مجاهدين خلق از نهضت آزادي گشت.
۱۳۴۴- تبعيد اعضاي نهضت به برازجان.
۱۳۴۶- انحلال دانشسراي تعليمات ديني به دستور ساواك و همچنين انتشار كتاب خلقت انسان توسط دكتر سحابي كه با استناد به قرآن، تقابل نظريه تكامل داروين با مذهب را مردود مي‌شمرد.
۱۳۴۵- آزادي دكتر سحابي از زندان و درگذشت دكتر مصدق. سحابي به احمدآباد رفته و غسل و نماز و تدفين دكتر مصدق را شخصا انجام مي‌دهد. طي سالهاي بعد تا ١٣٥٦، سحابي و همفكرانش، تحت كنترل دستگاههاي امنيتي از فعاليتهاي جدي سياسي به دور بودند.
۱۳۵۶- تاسيس كميته ايراني دفاع از آزادي و حقوق بشر، همراه با بازرگان و جمعي ديگر از فعالان سياسي.
۱۳۵۷- محول شدن مسووليت كميته تنظيم اعتصابات در آستانه پيروزي انقلاب، توسط آيت‌ا... خميني به دكتر سحابي.
۱۳۵۷- عضويت در شوراي انقلاب و رياست شوراي طرحهاي انقلاب كه به تهيه پيش‌نويس قانون اساسي جمهوري اسلامي‌ پرداخت.
۱۳۵۸- اشغال سفارت آمريکا در تهران واستعفاي دولت موقت.
۱۳۵۸- نمايندگي تهران در اولين دوره مجلس شوراي ملي. اهم موضعگيريهاي دكتر سحابي و مهندس بازرگان واقليت همراه ايشان در اين ايام بيشتر درجهت تلاش براي حل اختلافات سياسي داخلي و خارجي پيش‌آمده و همچنين روشن كردن تكليف جنگ بود. نكته جالب دريافت نكردن حقوق توسط دكتر سحابي و مهندس بازرگان در دوره وکالت مجلس بود.
۱۳۶۲- بازماندن سحابي و همفكرانش از راهيابي به مجلس دوم.
۱۳۶۴- تاسيس جمعيت دفاع از آزادي و حاكميت ملت و همچنين انتشار كتاب خلقت انسان در بيان قرآن.
۱۳۷۹- با شدت گرفتن فشار بر روي نيروهاي ملي-مذهبي و نهضت آزادي و دستگيريهاي گسترده، دكتر سحابي دست به تلاش براي جلوگيري از انحلال نهضت آزادي كه حاصل زحمات چندين ساله او و دو يار سفركرده‌اش بازرگان و طالقاني بود، زد. لازم بذكر است در طول اين سالها فعاليت سياسي ايشان به علت كهولت سن، محدود به نامه‌نگاري‌هايي شده بود كه گهگاه با مقامات بلندپايه سياسي انجام مي‌داد.
۱۳۸۰- بستري شدن در بيمارستان.
۱۳۸۱- و سرانجام درگذشت دكتر يدالله سحابي، پس از بيش از شصت سال مبارزه براي آزادي در تاريخ ٢٣ فروردين .


/ 13 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sepidtaak

من قبول دارم ايب بابا ادم بزرگی بوده...اما بعضی حرکتا بعضی تفکرا ی اين مرد بزرگ باعث بدتر شدن اوضاع شده.... ببين يه چريک تنها نيست...ازاده...رها...اره مثل پرنده ها.....با يه عمر کوتاه چون ازاده بودن برای ما قابل تحمل نيست...

نسيم

دستت درد نکنه. کار قشنگی کردی.حيف که وطن پرستهايی مثل دکتر سحابی خيلی کم پيدا می شوند.

Ayat

رحم الله من يقرا فاتحه مع الصلوات...

سونيا(arch girl)!

...اطلاعاتت خيلی کامل بودن..خسته نباشی...و زنده باد ايران و ايرانی!!!

alireza

salam khoobi cherick ?amma piremard hanooz namorde..... ta vaghti nami az erfan,azadi va barabari dar in donya hast piremard hargez nemimirad..

majid

چه شد چه شد پايان قفس چه شد چه شد نور مقدس جنگجو جنگجو از آشتی بگو و ممنون از جمله نابت.

nima

رفيق چريک.... از اين معرفی ها بازم بکن.

داستان‌گو

من اومده بودم بگم كه يه سر به وب‌لاگ تاواريش بزن كه ديدم خودش برات نظر گذاشته!/.

داستان‌گو

روزشمار رو خوندم/ حرف بسيار است/ سحابي شايد گاهي هم به عنوان يك سد، عمل كرد/.