جنگ و باقي قضايا...

اخبار جنگ همچین ضد ونقيض شدن كه حتي صبا كه با علاقه از اول جنگ٬ هر روز گزارش مي‌نوشت هم دچار ياس فلسفي شده و رفته سراغ مطالب روزانه خودش!
آمريكاييها ميگن دم در بغدادن٬ معلوم ميشه هنوز ام‌القصر رو هم نگرفتن! ميگن كشاورز عراقي هم با برنو زده هليكوپتر آمريكا رو ناکار کرده و من تازه فهمیدم که آمریکاییها تو چه گردابی گیر افتادن! حالا یه پیرمرد فکسنی بدون چشم و چال حسابی و با یه تفنگ عهد نیکلا این بلا رو سرشون آورده! ببین اگه گیر پدافند هواییشون بیفتن چی میشه!؟
اوضاع خيلي خرابه! ۵۰۰۰ نفر عراقي از اردن ميان كمك صدام از اون طرف ۲۰۰۰۰ نفر هم دارن از شمال عراق در ميرن ميان ايران! ما که نفهميديم ملت شريف عراق٬ غيور و مقاومند... يا كشته مرده دموكراسي و ضد تروريسم!
ببينين آش چقدر شور شده كه رئيس كميسيون سياست خارجي پارلمان كويت صداش دراومده كه باباجان من نميگم غربيها راست ميگن اما حالا كه خالي مي‌بندين ديگه اينقد تابلو نبندين!
هرچند به اخبار نميشه اعتماد كرد٬ اما اونطور كه از لحن مقامات عراقي برمياد٬ ديگه جدی جدی بوي الرحمان بعثيها بلند شده. اما چیزی که هست٬ اینه که من تا الان٬ اينقدر واضح دروغ‌پراكني چندجانبه نديده‌بودم. جدا آدم نمي‌تونه بفهمه در واقع چه اتفاقي در حال افتادنه. حالا توي اين گير و وير كه هيچي معلوم نيست٬ حساب كنين اگه داداشتون بياد و شما رو صبح زود از خواب بيدار كنه كه ؛ ونزوئلا رو اشغال كردن! چه حالي ميشين!
در هر حال به نظر من نتیجه جنگ هرچی که بشه٬ به نفع ماست و ايرانيها هم موضع خوبي دارن كه آمريكا رو محكوم مي‌كنن اما زياد هم مثل بقيه جلز و ولز نمي‌كنن. صدام رفتنيه. تجارب تاريخي هم در مورد عراق٬ مويد اين مطلبه كه توي اين كشور اگه حكومتي بخواد به نوعي با خودش اقتدار ملي همراه بياره٬ چاره‌اي نداره جز اتخاذ مشي ديكتاتوري (مثل نمرود و بخت‌النصر و اين آخرسرا صدام! )٬ چون زماني كه توزيع قدرت در عراق به هر شكل به سمت عدم تمركز رفته٬ فضاي سياسي كشور به شدت شكننده و آسیب‌پذیر شده و حتی در خیلی مواقع سقوط هیات حاکمه رو در پی داشته. اين قضيه رو از درگيريهاي اقوام مختلف و همچنين جنگهاي داخلي و كودتاهاي پياپي قرن گذشته به راحتي ميشه استنباط كرد. به نظر من یکی از مهمترین دلایل این امر٬ بی‌هویتی این کشوره. به هر حال عراق هيچوقت به عنوان یک كشور٬ هويت مستقل ملي نداشته و در حقیقت٬ فرزند نامشروع انگلستان محسوب ميشه ولی تفاوتش با اون يكي خواهر برادراي حرومزادش مثل كويت و اردن و ... ٬ نداشتن ترکیب جمعیتی و فرهنگی يكدست عربي است که اونو ضربه‌پذیرتر کرده! اينطوري هم كه بوش مياد٬ قرار نيست يه حكومت توتاليتر و سركوبگر ( که با حال و هوای ملتشون سازگارتره) تو عراق حاكم بشه و من معتقدم٬ دوزاج آمپول دموکراسی تجویزی آمریکاییها٬ خیلی خیلی بیشتر از آستانه تحریک کشوری مثل عراقه. دیگه خودتون آینده رو پیش‌بینی کنین! ولی ما از خدا چي مي‌خوايم؟ يه همسايه ضعيف كه هم ثروتمند باشه و هم مواد مخدر توليد نكنه! از این بهتر؟
آمريكا هم سر جنگ خيلي هزينه داده و اگه جنگ بيشتر طول بكشه اين هزينه تصاعدي ميره بالا! حساب كنين؛ آمريكاييها ببينن كه هروز جنازه بچه‌هاشون از اونور دنيا و جايي كه هيچ ارتباطي به كشورشون نداره برمي‌گرده و هر روز هم تظاهرات ضدجنگ و داد وبيداد تو همه‌جا كه: يكي اين آمريكا رو بگيره... اوضاعي كه آمريكا رو مجبور به خروج از ويتنام كرد رو به ياد بيارين! هرچند وضع عراق٬ زمين تا آسمون با ويتنام فرق داره اما مطمئنا افكار عمومي آمريكا از عبرتهاي اون جنگ٬ غافل نميشن. آمريكا هم دلش نمي‌خواد كه پشه‌هاي مزاحم دنيا زياد تو گوشش وزوز كنن و نيش بزنن! به همين خاطرم حدس ميزنم كه بعد از پايان اين جنگ آمريكا يه ۱۰ ٬ ۱۵ سالي از فاز نظامي بياد بيرون و بنشينه سرجاش و اين هم به نفع تمام مردم دنياست. به هرحال ديگه آمريكاييها مي‌بينن كه چكهاشون از حساب ۱۱ سپتامبر٬ كم كم داره برگشت مي‌خوره و به صلاح نيست كه تو دنيا بيشتر از اين دچار اصطكاك بشن. حالا درگيريهاي داخليشون به خاطر نميدونم٬ پيش‌بيني غلط جنگ و... رو هم به اينا اضافه كنين.
در كل٬ من طول كشيدن جنگ رو به نفع ملت خودمون مي‌بينم البته نه تا حدي كه صدام دوباره بشه خالدبن‌ وليد يك عده از حضرات و قهرمان مبارزه با امپرياليزم! اما مهمتر از اون پايين كشيده شدن فتيله آمريكاست! جنگ خيلي بده و اين حرف من در نظر يك انسان بسيار تلخ و گزنده‌است٬ اما متاسفانه در دنيايي زندگي مي‌كنيم كه انسانها واسش تصميم نمي‌گيرن.دوست خوابالوي من در اين مورد حرفاي قشنگي زده که توصیه می کنم حتما بخونین!
حالا ديگه غصه خوردن بسه! اين فلش بامزه رو كه در مورد جنگه و يه دوست مثلا گمنام بهم داده٬ ببينين و حال كنين٬ بعدشم يه صلوات واسه اموات جفتمون!


راستی من یه همرزم جدید پیدا کردم که اسمش محمده. امروز صبح٬ حدود ساعت ۵ بود که اولین نظرشو تو بلاگم(مطلب کارلوس) خوندم. یه لحظه فکر کردم٬ خودم تو بلاگم نظر دادم! داشتم از ذوق خفه می‌شدم!! اسم بلاگش هم فالش نته که لینکش تو سنگر هم هست.

آها...! گوشي يه لحظه حضورتون!

توجه! توجه! از قرارگاه شماره ۱ خاتم‌الانبيا با شما صحبت مي‌كنم!
خانه در اشغال ماست. همه چيز به‌طور كامل تحت كنترل نیروهای ما قرار دارد و عملیات مطابق برنامه از پیش تعیین شده در حال انجام است. تمامي نيروها از جبهه تهران احضار شده و در پايگاه به حالت آماده‌باش بسرمی‌برند اما كمبود نيروهاي متخصص٬ خبر از بروز يك بحران غذايي مي‌دهد و ما كليه آشپزان متعهد را براي جلوگيري از وقوع يك فاجعه انساني٬ به ياري فرامي‌خوانيم!

آخ جون! همه خانواده رفتن مسافرت!4.gif


اينجا آزادي است و ديگر هيچ! امنيت نامحدود... تا حد مرگ!---------------------------------------------------------------------------------

متاسفانه باخبر شديم٬ روزنامه‌نگار پرتلاش و دوست خوبمون آقاي حميد جديد اسلامي كه از مطالب قشنگشون تو وبلاگ قلم بدست مزدور استفاده مي‌كرديم٬ در غم از دست دادن مادربزرگ عزيزشون سوگوار شدن. من به نوبه خودم٬ اين ضايعه رو به حميد عزيز٬ تسليت ميگم و آرزوي طول عمر براي ايشون و باقي بستگانشون دارم.

/ 21 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
뽦뽡뽴뽩뽭뽡fatima

سلام چريک جوان!اومدم منور بزنم ترسيدم نارنجکت منفجرم کند!

Mohammad

با اجازه مطلب کارلوس سانچز در وبلاگ گيره با دکر منبع درج شد . http://society.gireh.com/article.php?story=20030331090249610 اگه ممکنه يه سری بزن و اگه مشکلی داشت بگو اديت يا پاکش کنم .

nima

رفيق چريک .... اگر لطف کنی يک کم چريک ايرانی معرفی کن. مثل: احمدزاده ها، جزنی، پويان،اشرف دهقان،و بر و بچه های سياهکل.

بهار

سلام .... موفق باشی و پابرجا ...

shaghayegh

ميگن متوسط عمر يه چريک ۴۰ ساله.همشونم تنهان.. اينجا يه وب خوبه...

شيطونک

سلام! مرتيکه خجالت نمی کشی انقدر می نويسی؟!!!! آدم پدرش در مياد بخونه من الان يه مدت بود صفحه ات رو می ديدم در می رفتم امروز گفتم بخونم! نشد که نشد!!!!! فر هنگ داشته باش!

hamnaz

انگاه که چريک درمانده و به فکر ملت خود است تنهايی از دست رفته و چريک پر ياور شده است

داستان‌گو

سلام چزيك/ چرا تنها؟ منم هستم/ مقاله‌ات خوب بود/ پخته بود/.

صاحب جن آباد

سلام. و چرا من تا به حال چريکی مثل شما را نمی شناختم؟ شايد به اين خاطر که منور انداز من جای روشن کردن شب، روزم را تاريک می کند. سنگرت بتون آرمه است برادر، برای پناه گرفتن خوب است. اما من از اين نارنجک ها می ترسم. ضامنش که کشيده نيست؟ من که آن وقت ها از ترس بی دست و پايی ام در رها کردنش ضامن نکشيده پرتاب می کردم. ارادتمند و ممنون از لينک.

ساناز

خودتو برای ضرب الاجل آماده کن!